Zdice kostel v zimě
Milí rodiče,

 

srdečně vás zveme na Zimní radostné setkání s Vánoční cestou do Betléma. 

Bude se konat ve středu 15.12.2021 na farní zahradě naproti kostelu od 16 hod.

 

Přibližují se vánoční svátky, noci jsou dlouhé a světla málo. Zimní slunovrat a vánoční tradice přinášejí bilancování, oslavu narození Ježíše Krista, nové slunce a naději. 

 

Pradávní předkové věřili, že v tu nejdelší noc roku, na zimní slunovrat, umírá staré slunce a nové se rodí. A že právě tehdy je země bez ochrany, a proto je třeba zachovat a prociťovat jiskřičku naděje, světlo a lásku v sobě. Světlo, za kterým jdeme od začátku adventu, sílí a roste. Tímto procítěním chráníme sebe i svá obydlí, symbolicky zapalujeme svíčky a věnec zdobíme větvičkou z břečťanu, cesmíny nebo jmelí. Křesťanské Vánoce začínají o pár dní později a všichni se těší na narození Ježíše.

I bez ohledu na duchovní podstatu jsou Vánoce vrcholem rodinného roku. Jako bychom v tomto čase cítili samotnou podstatu našeho spolubytí. Každoročně se opakuje to, co dělá Vánoce pro každou rodinu speciálními – právě teď vznikají tradice, které naše děti předají další generaci.

 

Rádi bychom na slavnosti opakovali to, co děti už zažily, aby cítily jistotu a klid. Slavnost se odehraje opět v duchu osobního setkání a povídání u ohně. Máme možnost navštívit kostel, podívat se na jesličky a zazpívat si koledy, pan farář Jonáš nám zahraje na varhany. Poprosíme vás v této souvislosti o vyplnění dotazníku (následně vám přijde do mailu), zda se vy a vaše děti zúčastní této návštěvy se zpíváním koled. Potřebujeme to vědět z důvodu nařízených opatření. Nyní jsou nastavena takto: s rouškou a rozestupy. Děkujeme.

 

Na zahradě bude rovněž možnost využít rituálu ke slunovratu – napsat na lísteček to, co potřebujeme odhodit, co už nám neslouží a brzdí nás na naší cestě růstu a napsat naopak to, co si přejeme, aby s námi zůstalo a doprovázelo nás po celý příští rok.

 

Dárečky pro své spolužáky mohou děti připravit také jako loni anonymně. Každý připraví jeden buď pro dívku (červená stuha) a nebo pro chlapce (modrá stuha). Děti je najdou u Betléma na utajené vánoční cestě a budou si moci pro sebe podle stuhy jeden vzít. Připomenuto jim bude ve čtvrtek v ateliéru.

Předběžný program zde:

16:00 – postupné příchody, následuje zapálení ohně, ochutnání ze společného stolu, čaj, případně vyválet a upéct svůj trdelník (tentokrát sladký)

17:00 – 17:30 (odhad) příchod pana faráře a poté návštěva kostela se zpěvem koled

po příchodu z kostela zahájíme procházení  Vánoční cesty do Betléma 

18:30 – předpokládané ukončení a uklízení

Průběh “akcí” na slavnosti se bude prolínat. Zachováme pořadí návštěvy v kostele a pak vánoční cestu do Betléma

 

Tradiční je rovněž prosba o přibalení vlastního hrnku na pití, ať šetříme přírodu. V případě dotazů se můžete obrátit na Hedu (731473206).

Děkujeme.

 

Za celý tým ZŠ Radostná se na Vás těší

 

Helča, Renča a Heda